Odejście kogoś bliskiego to bardzo emocjonalny, trudny okres. Przejście przez żałobę jest jednak nieco łatwiejsze, jeżeli godnie pożegna się ukochaną osobę. I choć w czasie żalu nikt nie ma ochoty na skupianie się na wypełnianiu formalności, odpowiednie zaplanowanie ceremonii pogrzebowej jest niezwykle ważne. Jak się do tego przygotować? Ile kosztuje pogrzeb?
Co decyduje o kosztach pogrzebu?
Trudno określić cenę pogrzebu, gdyż koszt ceremonii pogrzebowej zależy od wielu czynników. Większością zadań związanych z organizacją ostatniego pożegnania zajmuje się wybrany dom pogrzebowy, jednak to rodzina zmarłego podejmuje decyzje, które będą wpływały na końcową kwotę należności. Takich wyborów jest dużo: od bardzo podstawowej decyzji, jaką może być kremacja ciała, przez wybór detali trumny, po strategiczne elementy organizacyjne, takie jak ewentualny przewóz uczestników ceremonii. Do tego mogą dochodzić dodatkowe życzenia rodziny, takie jak oprawa muzyczna czy przygotowanie tradycyjnej stypy.
Niebagatelne znaczenie ma też wybór formy przeprowadzenia uroczystości pogrzebowej – czy będzie to uroczystość świecka, czy religijna. Takich czynników można wymieniać wiele, jednak ich liczba nie powinna Cię przytłaczać – przez wszystkie etapy organizacyjne przeprowadzi Cię obsługa domu pogrzebowego. Najogólniej szacując, tradycyjny pogrzeb kosztuje od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Kremacja zwykle wiąże się z obniżeniem kosztów.
Czytaj również: Co się dzieje z ciałem zmarłego między śmiercią a pochówkiem?
Jak załatwić zasiłek pogrzebowy?
Osobom ubezpieczonym należy się zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ubezpieczyciela. Przysługuje osobom zajmującym się organizacją pogrzebu i pokrywa część kosztów pochówku. Uzyskać go może najbliższa rodzina zmarłego lub osoba niespokrewniona. Aby otrzymać zasiłek, należy wypełnić odpowiednie formularze, dostarczyć ubezpieczycielowi skrócony akt zgonu, poświadczenie pokrewieństwa i dokument tożsamości. Masz na to 12 miesięcy od czasu zgonu. Z formalnościami może pomóc Ci dom pogrzebowy.