Śmierć bliskiej osoby jest głębokim przeżyciem dla rodziny. Towarzyszy temu ból, cierpienie, trauma, żal i pojawia się szereg pytań, na które nikt nie zna odpowiedzi. Ten okres jest najtrudniejszy dla bliskich. Bez względu na wszystko, musimy zorganizować pochówek, co nie jest łatwą sprawą. Przed wizytą w zakładzie pogrzebowym, powinniśmy z rodziną ustalić szczegóły.
Jak wybrać zakład pogrzebowy?
Śmierć członka rodziny zawsze jest trudna do zaakceptowania, szczególnie gdy odchodzi osoba młoda, która nigdy nie chorowała. Prawdę powiedziawszy, nikt z nas nie jest na nią przygotowany. Jest to najtrudniejsze doświadczenie w życiu, bo pozostawia ranę w sercu na wiele lat. Pomimo wszystko, musimy zorganizować pogrzeb ukochanej osobie. W tym celu warto z bliską rodziną ustalić szczegóły, zanim wybierzemy się do Domu Pogrzebowego Hades w Łomży, Białej Podlaskiej czy Międzyrzecu Podlaskim. Musi zapaść wspólna decyzja czy ciało ma spocząć w trumnie, czy zostać skremowane. Kolejną sprawą jest ceremonia pogrzebowa, wybór miejsca pochówku i organizacja stypy. Wszystkie formalności dotyczące pochówku załatwimy w domu pogrzebowym.
Czym się różni pogrzeb świecki od katolickiego?
Kaplica w domu pogrzebowym posiada surowe wnętrze, co sprzyja ostatniemu pożegnaniu. Nie ma w niej symboli religijnych, co sprzyja świeckim pogrzebom. Rodzina i bliscy znajomi mogą pożegnać zmarłego, w ciszy i spokoju. Następnie trumna jest przewożona karawanem na miejsce spoczynku. Pogrzeb prowadzi Mistrz Ceremonii, który wygłasza mowę pożegnalną. W przypadku osób wyznania katolickiego pożegnanie jest w Kościele Parafialnym, do którego przynależała osoba zmarła. Odbywa się Msza Święta w intencji osoby zmarłej, a po jej zakończeniu następuje okadzenie trumny kadzidłem i skropienie święconą wodą. Następnie zwłoki/prochy zostają odprowadzone na cmentarz, gdzie ksiądz modli się przy grobie. W każdym przypadku podczas pogrzebu jest odtwarzana muzyka.
Czytaj dalej: Ile kosztuje pogrzeb? Jak uzyskać zasiłek pogrzebowy?