Odejście bliskiej osoby zaliczane jest przez psychologów to najtrudniejszych doświadczeń, z którymi musi mierzyć się człowiek. Jak można się jednak uporać ze śmiercią osoby, która była dla nas szczególnie ważna?
Pięć etapów żałoby
Specjaliści wyróżniają pięć etapów żałoby po utracie. Jest to:
- zaprzeczenie zaistniałej sytuacji,
- gniew,
- targowanie się,
- depresja,
- akceptacja.
Oczywiście każdy przeżywa żałobę w nieco inny sposób, nie powinno się jednak przede wszystkim uciekać od swoich emocji. Trzeba pozwolić sobie na uczucia, bowiem zbyt szybki powrót do codzienności i zaprzeczanie smutkowi mogą być długofalowo jeszcze bardziej negatywne dla zdrowia psychicznego.
Poszukiwanie wsparcia
Odejście bliskiej osoby wiąże się z pustką po jej stracie. Dlatego też warto próbować poszukać wsparcia, czy to wśród rodziny i przyjaciół, czy nawet psychologa. Sporadycznie konieczne może być także krótkookresowe przyjmowanie leków uspokajających, jeśli doświadczenie śmierci okazało się być traumatycznym doświadczeniem. Może być to konieczne zwłaszcza podczas uroczystości pogrzebowej, gdy sam widok trumny lub urny jest naprawdę bolesny, a żal tuż po śmierci zdaje się być niemalże obezwładniający.
Powrót do codzienności
Ostatnim etapem żałoby po stracie bliskiej osoby jest akceptacja. Nie oznacza to oczywiście, że ból mija w sposób całkowity i nigdy nie wracają chwile smutku i pustki. Człowiek jest jednak gotowy na to, aby wrócić do codzienności i zająć się życiem, które dotąd toczyło się niejako obok. Warto pamiętać, że taki moment akceptacji nadejdzie, nie warto jednak go przyspieszać, tamując emocje smutku, żali i rozgoryczenia. Zgodnie ze znaną nam wszystkim sentencją to bowiem czas leczy rany i pomaga zabliźnić również te spowodowane odejściem bliskiej osoby.
Przeczytaj także: Najważniejsze formalności wymagane do organizacji pogrzebu
Niestety nie ma jednej recepty na przeżycie żałoby, bowiem ból spowodowany śmiercią jest przeżywany indywidualnie. Warto jednak dać sobie czas i pozwolić na przeżycie trudnych emocji. Jeśli są one obezwładniające, można skorzystać z pomocy specjalisty.